Piłka nożna – wszystko, co musisz wiedzieć o tej technice

Piłka nożna to popularna dyscyplina. Założenia tej aktywności sportowej nie są skomplikowane. Dowiedz się o piłce nożnej dzięki naszemu przeglądowi! Blog Decathlon

Futbol amerykański to jedna z najpopularniejszych technik sportowych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ten rodzaj gry wyróżnia się na tle innych dyscyplin sportowych swoją specyficzną konstrukcją, trudną polityką i sposobem liczenia punktów. Przez cały mecz piłkarski dwie grupy walczą ze sobą na boisku, próbując zdobyć jak najwięcej punktów, umieszczając rundę na linii końcowej przeciwnika. W tym artykule przyjrzymy się bardziej szczegółowo wytycznym futbolu amerykańskiego, charakterystyce gry wideo i historii tego niezwykłego sportu.

Jak dokładnie powstały podstawowe zasady gry w piłkę nożną?

Ze względu na nazwę tej techniki kilku miłośników sportu zdaje sobie sprawę, że futbol amerykański, rugby i piłka nożna mają wspólne korzenie. Oto sportowe rozgrywki piłkarskie rozgrywane na Wyspach Brytyjskich w XIX wieku.więcej znajdziesz tutaj futbol amerykański zasady z naszych artykułów Walter Camp jest oficjalnie uznawany za ojca futbolu amerykańskiego. Przybył na cały świat jako twórca zasad i wymagań odróżniających futbol amerykański od rugby. Stało się to w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

Pierwszy oficjalny mecz piłki nożnej rozegrano w 1869 roku w Nowym Brunszwiku, a 5 lat później doszło do dwóch konfliktów pomiędzy studentami z Harvardu i McGill College. Te okazje przeszły do ​​historii i obecnie są uważane za początek futbolu amerykańskiego. Wiek XX przyniósł ogromną popularność piłki nożnej, co jednak wiązało się z licznymi kontuzjami i śmiercią. W związku z tym wprowadzono polityki mające na celu zwiększenie stopnia bezpieczeństwa graczy. Niezwykle intrygujące jest również to, że kaski ochronne stały się wymagane dopiero w latach czterdziestych XX wieku. Ostatecznie około 1912 roku futbol osiągnął formę zbliżoną do obecnych kryteriów gry wideo.

W 1960 roku powstała profesjonalna liga futbolu amerykańskiego. W ramach tej samej organizacji powstały 2 spotkania – ogólnopolski (składający się głównie z klubów NFL) i amerykański (zrzeszający głównie kluby AFL). Mistrzostwa kraju między nimi zaczęto nazywać Super Dish.

Przepisy futbolu amerykańskiego – jaki jest cel gry?

Piłka nożna, znana również jako futbol amerykański, to gra zespołowa, w której biorą udział dwie grupy jedenastu graczy. Walczą ze sobą, próbując zdobyć jeden z najważniejszych czynników. Istnieje wiele sposobów na zdobywanie punktów, ponieważ możesz chwytać piłkę, nieść ją, kopać, rzucać i podawać z rąk do rąk pomiędzy graczami. Gracze mogą skorzystać z możliwości przekroczenia linii bramkowej, kopnięcia rundy przez cel przeciwnika lub rzucenia kuli w ostateczne miejsce gracza.

W przypadku remisu następuje dogrywka w oparciu o tzw. koncepcję „nagłej śmierci”, tj. do momentu, aż wśród drużyn uzyskana zostanie liczba punktów wygrywających. W piłce nożnej określone nawyki graczy są uważane za niezgodne z prawem i mogą skutkować karami nałożonymi przez sędziów. Należą do nich m.in. trzymanie pretendentów, utrudnianie graczowi od tyłu czy chwytanie kratki na nakryciu głowy. Gdy sędziowie zauważają niedozwolone nawyki, sygnalizują to rzucaniem żółtych flag na boisko. Kara za paskudnego polega na tym, że grupa faulująca traci zdobyte wcześniej jardy, co może drastycznie wpłynąć na program meczu. Mimo to aktywność sportowa cieszy się ogromną popularnością, a fani piłki nożnej na całym świecie z zainteresowaniem śledzą zmagania zawodników na boisku.

Techniki pomiaru czasu

W piłce nożnej czas meczu mierzony jest nieco inaczej niż w innych dyscyplinach sportowych. Najbardziej szczegółową wskazówką jest rezygnacja z zegara, dlatego mecz może trwać do 3 godzin. Pozwala to na wyrównane szanse obu drużyn i zapewnia ciekawą grę do ostatniej minuty. Jedna z najważniejszych zasad pomiaru czasu w futbolu amerykańskim obejmuje:

1. Czas gry obejmuje 4 kwarty, każda trwająca 15 minut. Zegar bije przez cały kwartał, choć w wielu sytuacjach można go zatrzymać. Po pierwsze, zegar zostaje zatrzymany, gdy runda zostaje wyrzucona poza boisko lub gdy zostaje zasygnalizowany faul. Co więcej, zegar zostaje zatrzymany również wtedy, gdy zespół podejmuje decyzję o zmianie zawodników, a także podczas przerwy.

2. W przerwie meczu następuje przerwa, która trwa 12-15 minut. W tym czasie zespoły mogą odpocząć, a instruktorzy mogą organizować krótkie konferencje.

3. Kiedy mecz dobiega końca, po każdej akcji zegar zatrzymuje się, aby zapewnić obu drużynom równe szanse. Dodatkowo często zdarza się, że grupy podejmują decyzję o stracie czasu – celowe przetrzymywanie piłki przez zapewnioną drużynę w celu ograniczenia przeciwnikowi szans na zdobycie większej liczby punktów.

4. W przypadku dogrywki czas liczony jest analogicznie jak w przypadku 4 kwart. Niemniej jednak zegar można zatrzymać w dowolnym momencie, dopóki jedna grupa nie uzyska przewagi nad pretendentem.